Апалала
Легендата разказва...
Апалала е изключително силен „нага“, воден дракон властващ над дъждовете и реките. Със своята мъдрост и хитрост Апалала не позволява на злите дракони да предизвикват наводнения и бури, за което хората от контролираните от него земи са благородни, тъй като неговата защита им гарантира качествена реколта. Всяка година те даряват Апалала със зърно в знак на благородност. Но след един дълъг период без наводенения някои от фермерите спират да дават зърнената си дан на дракона. Тази неблагородност и бренебрежение вбесява Апалала и той се превръща в отровен дракон, нападащ хора и унищосжаващ посевите им със силни дъждове и наводнения.
Един ден Буда пристига в земята на Апалала и се трогва от страданията на хората, чиято реколта бил унищожена от гневния дракон. Буда разговаря с Апалала и го убеждава, че е лошо да опустошава така страната. Апалала ства будист и обещава да не предизвиква повече разрушения. Единственото, което иска е да му се дава една реколта на всеки 12 години. И така всеки 12 години земята потъва в силни дъждове и Апалала получава наводнената реколта като дар.
Знаете ли, че?
- След приемането на Будизма, Апалала предизвиквал единствено необходимото за успешна раколта количество годишни дъждове. Благосъсътоянието на всички селяни зависи от добрата воля на дракона.
- В Кашкир, изворите са основния източник на вода и край тях често се издигат храмове посветени на почитането на нага.
- Във Будизма, на никое животно не се позволява да стане монах. Случило се веднъж един нага да има толкова силно желание да се отдаде на монашество, че приел човешка форма. Когато заспивал, обаче, той отново възвръщал вида си на нага. Буда му казал, че не може да бъде монахи нага заплакал безутешно. От състрадание към дракона, Буда наредил всички кандидати за монашески сан да бъдат наричани „нага“.